W 2015 roku Hillwood otworzył biuro w Warszawie. W tym samym roku rozpoczęła się realizacja jego pierwszej inwestycji deweloperskiej w podwarszawskim Ożarowie. Kolejne lata to czas dynamicznego powiększania wybudowanych i zarządzanych przez Hillwood powierzchni. Już w 2016 roku firma zarządzała ponad 720 tys. mkw. hal magazynowych, koncentrując się na inwestycjach w rejonie Warszawy i Wrocławia. W kolejnych dwóch latach wydłużyła listę swoich parków logistycznych o obiekty zlokalizowane w rejonie Łodzi i na Górnym Śląsku, zwiększając zarządzaną przez siebie powierzchnię do niemal 1,9mln mkw. Daje to obecnie firmie ponad 10% udziału w nowoczesnej powierzchni magazynowej w naszym kraju.

-Największym beneficjentem naszych inwestycji mają być klienci ilokalne społeczności. Metry kwadratowe nowo oddanych powierzchni logistycznych i magazynowych przekładamy na korzyści biznesowe naszych partnerów i korzyści gospodarcze regionów, w których inwestujemy –mówi Hubert Michalak.

Jak dotąd branża najbardziej doceniła zbudowaną dla Zalando w 2018 roku halę w Olsztynku. Lider branży e-commerce wynajął wtedy cały ponad 120-metrowy obiekt magazynowy, co było jedną z największych transakcji wynajmu nieruchomości komercyjnej w 2018 roku. Za realizację tego projektu Hillwood otrzymał prestiżową nagrodę CEE Manufacturing & Logistics Awards od CEO Manufacturing Magazine i EuropaProperty.com. Projekt ten zdobył również tytuł „Top Inwestycji Polski Wschodniej” podczas zeszłorocznego Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Nagrody zdobyte w Polsce zbiegły się w czasie z 30-leciem Hillwood w Stanach Zjednoczonych. Wiele dużych inwestycji Hillwood nadal jest realizowanych w ramach partnerstwa joint venture. Ważnym krokiem w rozwoju firmy było nawiązanie współpracy z Polskim Holdingiem Nieruchomości (PHN). Deweloperzy w ramach parku magazynowego Hillwood PHN Pruszków wspólnie wybudowali 5 budynków o łącznej powierzchni ponad 58 tys. mkw. Sukces tego projektu zachęcił obie firmy do kolejnej kooperacji w celu wybudowania magazynu BTS w Świebodzinie. Innymi przykładami joint venture są m.in.: centrum dystrybucyjne Zalando w centralnej Polsce, zrealizowane z Goodman oraz otwarte we wrześniu br. centrum logistyczne, obejmujące dwa magazyny w Tczewie, wybudowane z 7R.

Od początku firma stara się prowadzić swoją działalność w oparciu o standardy i wartości, z których Hillwood jest znany w Stanach Zjednoczonych, gdzie projekty często są realizowane w bliskiej współpracy ze społecznościami lokalnymi. Również w Polsce inwestycje firmy charakteryzują się wysoką jakością wykonania i ponadstandardowymi parametrami technicznymi.

W sumie przez 5 lat Hillwood wybudował w Polsce ponad 1 milion mkw. powierzchni magazynowych i produkcyjnych, a w planach ma kolejne 2 miliony mkw. na zabezpieczonych gruntach. Część nabytych lub wybudowanych obiektów została sprzedana, a i tak spółka posiada obecnie w Polsce około 30 aktywnych parków logistycznych.

-Kiedy zaczynaliśmy działalność w Polsce istniało tu około 3 tys. km dróg ekspresowych iautostrad. Na koniec tego roku ma być ich ponad 4,3 tys. km. Dzięki szybkiemu rozwojowi infrastruktury drogowej i dużemu spadkowi bezrobocia w największych miastach Polski coraz częściej bierzemy pod uwagę inwestycje w mniej oczywistych lokalizacjach niż Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław i Górny Śląsk –dodaje Hubert Michalak.

Parki magazynowe Hillwood powstają obecnie m.in. w Kłobucku koło Częstochowy i w Świebodzinie. Nowoczesne magazyny klasy A działają już w Kutnie, czy w Krośnie Odrzańskim, a w planach inwestycyjnych firmy są inne mniejsze miasta.

5 Years in Poland Infographic

Download (pdf)