Magazyny BTS oraz BTO – na czym polegają różnice

26.05.2025
Magazyny BTS oraz BTO – na czym polegają różnice

Projekty realizowane w formule BTS oraz BTO zyskują popularność wśród firm, których specyfika technologiczna i szczególne wymagania operacyjne wymuszają powstawanie obiektów o indywidualnie dobranych parametrach. Dzięki możliwości pełnego dostosowania do potrzeb przedsiębiorstwa, tego typu inwestycje są szczególnie atrakcyjne dla branż, w których standardowe powierzchnie magazynowe okazują się niewystarczające.

Czym jest magazyn w systemie BTS?

Co to jest BTS? Zacznijmy od rozwikłania tego skrótu. BTS oznacza „Build-To-Suit”, czyli stworzenie hali magazynowej szytej na miarę potrzeb danego Klienta. Wybierając taki magazyn, masz więc pewność, że odpowie on wszystkim potrzebom specyfiki branży, w jakiej działa Twoja firma. Współpracując z wykonawcą, sam ustalasz takie kwestie jak: wymiary, udźwig konstrukcji, czy pozostałe ważne parametry. Magazyn BTS niesie ze sobą wiele korzyści. Budowa takiego obiektu daje Ci możliwość dowolnego wyboru jego lokalizacji. Możesz więc wybrać dogodne dla procesów logistycznych miejsce, ze świetną infrastrukturą, pozwalające na szybkie dotarcie do najważniejszych punktów. Dogodna lokalizacja to gwarancja swobodnego dostępu do pracowników czy komunikacji z podwykonawcami oraz klientami. Magazyny w systemie BTS to solidne, stalowe konstrukcje o pokaźnych wymiarach.

Dodajmy, że jako Klient w trakcie projektu i budowy hali możesz jasno określić swoje potrzeby dotyczące pomieszczeń socjalnych tudzież biurowych. Gdzie sprawdzą się magazyny BTS? To rozwiązania znajdujące szerokie zastosowanie. Sprawdzą się świetnie w logistyce i dystrybucji, produkcji, handlu detalicznym, przemyśle farmaceutycznym czy e-commerce.

Hale w tym systemie są w stanie sprostać różnorodnym potrzebom branżowym i biznesowym. Dają Twojej firmie elastyczność, możliwość efektywnego zarządzania oraz kontroli nad produkcją, dystrybucją i zapasami.

Czym jest magazyn w systemie BTO?

Co to jest BTO? W tym wypadku przestrzeń magazynowa również dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb Twojej firmy. Magazyny BTO, a więc Built-To-Own to hale skrojone na miarę potrzeb firmy, które stają się jej własnością! Co da Ci przestrzeń typu BTO? Przede wszystkim niezależność. Pomoże w prężnym rozwijaniu oraz pokonaniu konkurencji. Tego typu projekty powstają na zaproponowanym przez klienta gruncie, często jego własnym.

Magazyny BTS i BTO – najważniejsze różnice

Czym różni się magazyn BTS od BTO? Jak już wspomnieliśmy, oba typy magazynów powstają z myślą o sprostaniu wszystkich potrzebom inwestora. Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi halami jest to, że w przypadku BTS przestrzeń ta jest wynajmowana, natomiast w BTO nabywana przez Ciebie na własność. Dzięki BTO możesz uniknąć płacenia czynszu, masz całkowitą kontrolę nad zarządzaniem oraz modernizacją obiektu. Warto jednak dodać, że propozycja ta wiąże się z wysokimi kosztami związanymi z projektowaniem, budową, wyposażeniem, jak i często zakupem gruntu. Nie jest to więc opcja wybierana przez młode, dopiero rozwijające się firmy czy też przedsiębiorstwa, które potrzebują elastycznej przestrzeni magazynowej czy tylko na określony czas.

Różnice między magazynami BTS a BTO obejmują też rodzaj działek, na których tworzone są te obiekty. W przypadku BTO mogą one powstawać na działce zaproponowanej przez dewelopera, na własnym gruncie firmy albo terenach spełniających warunki Polskiej Strefy Inwestycji. Jeśli chodzi o magazyny BTS mogą one też powstawać w istniejących albo planowanych parkach logistycznych będących własnością dewelopera.

BTS i BTO – główne zalety obu rozwiązań

Dlaczego warto korzystać z takich przestrzeni magazynowych? Decydując się na nie, masz sporą dowolność w lokalizacji, która jak wiemy, odgrywa ogromną rolę w logistyce każdej firmy! Z Twoimi wskazówkami i wytycznymi przestrzeń zostanie zaadaptowana do potrzeb i charakteru branży, w jakiej działasz. To nie wszystko! Kolejnym atutem tych modeli realizacji projektu jest też możliwość zaadaptowania miejsca wokół magazynu, a więc np. obszernego parkingu, który pomieści Twoją flotę pojazdów czy też auta pracownicze. Pamiętaj, że każdy metr wpływa na koszty użytkowania magazynu, a jego perfekcyjne dopasowanie do indywidualnych wymagań pozwala na ich obniżenie. W przypadku BTS unikasz ogromnych wydatków związanych z zakupem, budową, wyposażeniem hali, natomiast w modelu BTO zyskujesz kontrolę nad obiektem, eliminujesz kosztów najmu, jednak ponosząc przy tym niemałe wydatki na samym początku inwestycji.

Kiedy wybrać BTS lub BTO?

Jaki magazyn wybrać BTS czy BTO? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli zależy Ci na szybkim dostępie do przestrzeni i chcesz uniknąć dużych nakładów finansowych- rozważ wybranie magazynu BTS! Magazyn w systemie BTS da Ci możliwość pełnej personalizacji, począwszy od jego usytuowania, aż po układ pomieszczeń, wykorzystane technologie, nowoczesne rozwiązania. Dzięki niemu skutecznie zoptymalizujesz procesy logistyczne oraz zwiększysz wydajność operacyjną, dbając przy tym o swoje finanse. Z magazynów BTS korzystają często branże, którym zależy na szybkiej adaptacji na nieustannie zmieniające się trendy rynkowe. To świetny wybór zwłaszcza dla branży produkcyjnej, logistycznej czy e-commerce.

Magazyn BTO to natomiast propozycja dla firm planujących długoterminową działalność tudzież tych, które chcą zainwestować w rozwój własnych aktywów i nie zależy im na czasie, a ponadto są w stanie sprostać wysokim kosztom inwestycji.

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu i pełnego zadowolenia z wybranego modelu jest rzetelna analiza potrzeb biznesowych ocena kosztów, jak i korzyści związanych z oba rozwiązaniami.

Kontakt dla mediów

Joanna Zabadała

Marketing Director

    Zapisz się do
    Newslettera

    Bądź zawsze na bieżąco